Podľa čoho si vybrať pôžičky?

Viete aké kritéria zvoliť k správnemu výberu?Je len málo ľudí, ktorí si za celý svoj život nepovedali, že potrebujú finančnú pomoc. Pre tých, ktorí ju potrebujú, sú tu produkty nebankových a bankových poskytovateľov – pôžičky. Niekedy vám pomoc tohto typu môžu ponúknuť aj jednotlivci, možno vaši známi alebo rodina, avšak priznať sa s tým, že ste vo finančnej tiesni, môže byť veľmi nepríjemné. My vám preto poradíme, kde sa ku finančnej pomoci môžete dostať čo najrýchlejšie a v prípade, že neviete, čo konkrétne potrebujete, predstavíme vám rôzne typy tohto produktu.

Bankové a nebankové

Naše prvé a možno aj základné delenie tohto finančného produktu pozostáva z toho, od koho sú poskytnuté. Na domácom trhu sú nám k dispozícii bankové a nebankové pôžičky, pričom tento druhý typ je aktuálnejší pre tých, ktorí potrebujú nižšiu sumu (do cca 500 eur) čo najrýchlejšie a za čo najjednoduchších podmienok. Bankové inštitúcie si kladú náročnejšie podmienky, a teda prístupné sú len menšiemu okruhu žiadateľov. Takisto je možné u nich žiadať len vyššie sumy, ak napríklad potrebujete do 200 eur, je lepšia sa obrátiť na nebankovú spoločnosť.

Podľa spôsobu požiadania

Pôžičky môžeme rozdeliť aj podľa toho, ako o nich žiadame: online, sms, telefonicky či osobne. Osobná a telefonická forma žiadosti patrili k najčastejšie využívaným, dokým ľudia neprišli na to, že online spôsob je najúspornejšou formou žiadosti nielen časovo, ale aj finančne. Zisťovať rôzne ponuky osobne je zbytočný zabijak času, keďže na získanie resp. len zistenie tej najlepšej ponuky potrebujete pochodiť viac inštitúcií, čo vám môže zabrať veľa hodín a možno aj dní. Zisťovať ponuky telefonicky by bolo náročné aj časovo, aj finančne, keďže za každý hovor si musíte zaplatiť. Pokiaľ ale viete, u koho si chcete požičať, tak tieto metódy nie sú až také stratové.

Najmenej času a žiadne peniaze nestratíte vtedy, ak o pôžičky žiadate online. Ak využijete tento spôsob, v niektorých prípadoch môžete mať vaše peniaze už do 10 minút od schválenia žiadosti. Okrem toho vám internet ako jediný umožňuje komplexné porovnanie ponúk viacerých spoločností, a to na základe vašich kritérií a bezplatne ho môžete využiť aj na odkaze, na ktorý vás odkazujeme aj vyššie v označenom slove. Tie najlepšie a najmenej stratové ponuky sú vám k dispozícii jedine online.

Čo sa týka sms pôžičky, tak tá taktiež zaznamenala v posledných rokoch vysoký nárast, avšak postupne sa od nej upúšťa, pretože jej sprostredkovatelia majú vysoké poplatky, vyššie úroky, kratšiu dobu splatenia a dlhší proces vybavenia žiadosti. Niektorí dokonca žiadajú, aby ste sa zaregistrovali online vopred, ak chcete sms pôžičky z vášho telefónu využívať. Má to svoje výhody a nevýhody, ale nič to nemení na veci, že keď sa už online registrujete, tak nemáte problém o finančný produkt hneď aj takýmto spôsobom požiadať.

Podľa konkrétnych produktov

Vyššie sme naznačili, že slovo pôžičky možno zovšeobecniť, no ak sa bavíme o reálnej žiadosti, je potrebné, aby ste vedeli, čo chcete resp. akú sumu chcete a ako rýchlo ju chcete. Preto môžete tieto produkty rozdeliť na:

  • pôžičky ihneď, ktoré zaraďujeme medzi nebankové produkty a podmienky na ich získanie sú skutočne minimálne (hlavne treba mať 18 rokov). Môžete ich mať na svojom účte už do 24 hodín, v šťastnú chvíľu aj do 10 minút od schválenia. Tieto pôžičky ihneď sú často dostupné bez registra, bez dokladovania príjmu, bez ručenia a adresované sú pre nezamestnaných, pre ženy na materskej, pre dôchodcov…teda pre každého. Poskytnúť vám môžu až do 500 eur a najrýchlejšie ich získate online na hore uvedenej stránke. Doba splatnosti je variabilná, záleží od spoločnosti, ktorú o túto pomoc žiadate. Väčšinou to býva do 30 dní.
  • rýchle pôžičky sú späté s typom vyššie, pretože sú získateľné rýchlo, nie však tak rýchlo ako produkty ihneď. Na účte ich môžete mať do 4 dní a ponúkajú ich aj bankové, aj nebankové spoločnosti. Požiadať môžete o sumy až do 5 000 eur, pričom musíte počítať s tým, že podmienky na ich získanie budú náročnejšie (napr. budú kontrolovať register alebo budete musieť dokladovať príjem, nebudú akceptované u nezamestnaných atď.). Splatná doba býva dlhšia, väčšinou si ju môžete zvoliť sami a ide o mesiace, niekedy aj roky.
  • klasické pôžičky, nazývané aj spotrebné úvery alebo hypotéky sú produkty bankové, aj nebankové, ktoré vedia svojim žiadateľom sprostredkovať sumy až do 200 000 eur. Podmienky na ich získanie sú najnáročnejšie, ručeniu nehnuteľnosťou sa nevyhnete. Doba vybavovania býva do 14 dní a splácať je možné až 30 rokov.

Pravidlom býva, že čím vyššie sumy žiadate, tým viac preplatíte. Aby ste vedeli získať tie najlepšie a najvýhodnejšie pôžičky, na stránke hore je vám k dispozícii úverová kalkulačka. Tento nástroj vám presne zobrazí údaje ako úrok, výška mesačnej splátky, celková splatená suma, celková preplatená suma atď. Údaje a ponuky jednotlivých spoločností sú pravidelné aktualizované, čiže šanca, že výsledky úverovej kalkulačky sú neaktuálne, je veľmi nízka.

Prekontrolujte výšku RPMNPozor na úrok a na RPMN!

Väčšina z nás si pri výbere pôžičky dáva pozor na úrokovú sadzbu, ale RPMN si nevšíma. Vieme, že úrok predstavuje nejaké percento preplatenej sumy. Paradoxne, pri nízkych sumách býva vysoké, pri vysokých nižšie, čo však stále neznamená, že pri vyššej sume preplatíte menej, a to hlavne preto, že sa zaväzujete na dlhú dobu a nenávratné „preplatky“ sa môžu vyšplhať až na desaťtisíce eur.

RPMN alebo ročná percentuálna miera nákladov je iný percentuálny údaj, ktorý obsahuje pomer všetkých poplatkov za jeden rok splácania vzhľadom na sumu, ktorú ste si požičali. Teda obsahuje úrok, ale aj iné poplatky, čo môže spôsobiť, že ponuka s oficiálne vyšším úrokom môže byť výhodnejšia, ak neobsahuje rôzne poplatky, ktoré má iná ponuka s nižším úrokom. Preto si pri výbere pôžičky dajte pozor aj na číslo RPMN.

Pôžičky sú dobrým sluhom, ale vedia byť aj zlým pánom, čo vám potvrdí aj tento článok (link). Preto si dajte pozor na to, od koho a za akých podmienok si ich vybavujete, aby ste sa na druhý deň neocitli na ulici. Samozrejme, hore zmienená stránka spolupracuje len s dôveryhodnými finančnými spoločnosťami, o čom svedčí množstvo spokojných zákazníkov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *