PZP a stret so zverou: Ako sa chrániť a čo riešiť po nehode

Stret so zverou je na slovenských cestách pomerne bežným javom, a preto je dôležité vedieť, ako sa pred takýmto nepríjemným zážitkom chrániť a ako postupovať, ak už k nemu dôjde. V tomto článku sa pozrieme na to, ako vám v takýchto prípadoch môže pomôcť povinné zmluvné poistenie (PZP) a aké kroky by ste mali podniknúť po nehode.

Ako sa chrániť pred stretom so zverou

  1. Dodržiavajte rýchlostné obmedzenia: Znižte rýchlosť, najmä v oblastiach so značkami varujúcimi pred zverou. Zvieratá sa často pohybujú bližšie k cestám v čase súmraku a svitania, preto je potrebné byť v týchto hodinách obzvlášť opatrný.
  2. Používajte diaľkové svetlá: V noci používajte diaľkové svetlá, aby ste lepšie videli okolie cesty. Pokiaľ zbadáte zviera pri ceste, prepínačte medzi diaľkovými a stretávacími svetlami, čo môže zviera odradiť od vstupu na cestu.
  3. Pozor na stáda: Ak uvidíte jedno zviera, buďte pripravení na to, že môže byť v blízkosti viac zvierat. Zvieratá často cestujú vo skupinách, takže stret s jedným zvieraťom môže signalizovať prítomnosť ďalších.

PZP a krytie nákladov pri nehode so zverou

Povinné zmluvné poistenie (PZP) poskytuje základné krytie nákladov, ktoré môžu vzniknúť pri dopravnej nehode. Avšak v prípade stretu so zverou PZP nepokrýva škody na vozidle poistníka. Na krytie škôd spôsobených zrážkou so zverou je potrebné mať uzatvorené havarijné poistenie, ktoré tieto škody pokrýva.

Postup po nehode so zverou

  1. Zabezpečte miesto nehody: Zapnite výstražné svetlá a postavte výstražný trojuholník, aby ste upozornili ostatných vodičov na situáciu.
  2. Oznámte nehodu polícii: Ak došlo k zrážke so zverou, informujte políciu o nehode. Polícia vykoná kontrolu miesta nehody a zostaví protokol, ktorý bude dôležitý pre následné konanie s poisťovňou.
  3. Skontrolujte zranenia a škody na vozidle: Uistite sa, že nikto nebol zranený, a ak je to potrebné, zavolajte záchranku. Prehodnoťte škody na vozidle a odfotite si miesto nehody a poškodenia vozidla, aby ste mali dostatok dôkazov pre poisťovňu.
  4. Kontaktujte svoju poisťovňu: Čo najskôr kontaktujte svoju poisťovňu a informujte ich o nehode. Poskytnite im všetky potrebné informácie vrátane protokolu od polície, fotografií a podrobností o nehode.
  5. Vyplňte a podajte poistnú udalosť: Poisťovňa vám poskytne formulár na nahlásenie poistnej udalosti. Vyplňte ho podľa pokynov a doručte ho spolu s potrebnými dokladmi poisťovni.
  6. Oprava vozidla: Po schválení poistnej udalosti poisťovňou si dohodnite opravu vozidla v autorizovanom servise. Poisťovňa pokryje náklady na opravu v rámci havarijného poistenia, pokiaľ boli splnené všetky podmienky.

Stret so zverou je situácia, ktorej by sme sa najradšej vyhli, avšak na slovenských cestách sa môže stať pomerne často. Dôležité je vedieť, ako sa pred takýmito stretmi chrániť, a v prípade nehody vedieť, ako postupovať a ako vám v takýchto prípadoch môže pomôcť havarijné poistenie. Dodržiavaním bezpečnostných opatrení a správnym postupom po nehode minimalizujete riziko a zabezpečíte, že vaše vozidlo bude čo najskôr opravené a vrátené do prevádzky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *